COVANCE aneb POKAKANÁ SVATOZÁŘ

vyšlo ve zpravodaji OHZ 12/duben 2004

Pět měsíců byl v laboratoři Covance v Münsteru v Německu inkognito zaměstnán novinář s krycím jménem „Marcus“ z organizace R&D (Recherche u. Dokumentation) Německo. Výsledkem je materiál prokazatelně svědčící o každodenním mučení zvířat v této laboratoři. Opice s těžkými poruchami chování v malých klecích, surové a zesměšňující zacházení se zvířaty, například když personál tančí s opicemi jako s panenkami do rytmu diskotékové hudby, bití a nadávání, když se zvířata brání násilnému krmení nebo odběrům krve apod. Součástí tohoto článku je kompletní souhrn fotografií, jejichž veřejné publikování (včetně videa) bylo na základě soudního nařízení zakázáno ve Švýcarsku, Anglii a Německu pod hrozbou pokuty 250 000 EUR. Celá infiltrace se děla pod patronátem BUAV (British Union for the Abolition of Vivisection). V této době běží už několikáté soudní řízení, webové stránky „Marcuse“ http://www.tierbildarchiv.de/ byly zablokovány (k 14. 4. 2004 běží, ale fotografie je i nadále na základě soudního příkazu zakázáno publikovat), stejně i stránky některých jiných organizací, které materiály zveřejnily.

Covance patří mezi největší vivisekční firmy na světě. Působí v 18 státech, zaměstnává více jak 6 500 zaměstnanců/kyň a její zisk v roce 2003 byl 940 miliónů dolarů. Covance o sobě mluví jako o největším „chovateli“ psů pro experimentální účely, laboratoř v Münsteru s počtem 2 000 držených opic patří k největším v Evropě. Covance má v zásobě i vlastní psí rasu „Mini-Mongrelä“, stejně i králičí „Elite New Zealand White“ nebo myší „MutaäMouse“. V ČR žádnou laboratoř nemá, ale mezi její zákazníky působící na tuzemském trhu patří např. Novartis, Ciba Geigy, Hoffman-La Roche/Roche Pharma, Helsinn Healthcare, Neurim Pharmaceuticals, Schneider Europa, L‘Oréal, Bayer, Hoechst, Dupont, Unilever, Johnson&Johnson, Monsanto, Glaxo Wellcome / GlaxoSmithKline, BASF, Chanelle.

Po odvysílání záběrů z Münsteru v pořadu „Frontal 21“ na ZDF se po Německu strhla vlna protestů a demonstrací, ministryně životního prostředí Bärbel Höhn začala podnikat kroky k odebrání povolení k držení laboratorních zvířat v laboratoři v Münsteru a společně s BUAV a některými jinými organizacemi podala trestní oznámení na Covance. Odpovědí Covance jsou hrozby trestním stíháním a finančními sankcemi do výše 250 000 EUR za prezentaci materiálů usvědčujících je z toho, že jejich svatozář (po přečtení textů na webových stránkách je jasné, že jsou svatí/é až přesvatí/é) je mírně řečeno pokakaná. Ve vztahu k fotografiím a videu z Covance působí více než děsivě i obhajoba firmy, že „filmové nahrávky ukazují každodenní situace, jaké se odehrávají v libovolné laboratoři“.

Jane Goodall, bioložka a známá spisovatelka se přidala ke kampani proti Covance a prohlásila: „Videofilm, kde je vidět, jak se s těmito bezmocnými zvířaty zachází, tato brutalita, bezcitnost, žertovné trhání, vtipkování a smích, zcela bez jakéhokoliv respektu, jako by nakládali s věcmi, jako s věcmi bez života, to vše mě těžce šokovalo. Příšerně mě to rozzuřilo a něco se musí proti tomuto udělat. Nevím, zda lidé, kteří rozhodují, zda něco takového může být povoleno nebo ne, se mohou na tento film podívat, aniž by řekli – musíme to bezpodmínečně ihned zastavit.“

A jakým způsobem mučí Covance opice? Nabízíme Vám malý přehled zachycený ve filmu a až v regálech obchodů uvidíte produkty firem podporujících tyto krutosti, vzpomeňte si a, prosím, nekupujte je.

|| NÁSILNÉ KRMENÍ
Pro tuto vysoce zatěžující metodu podávání testovaných látek jsou opicím svázány ruce za zády. Pevně uchopeným, natlačeným na koleno pečovatele/ky, se jim otevřou ústa a zavede se hadička do žaludku. Opice se marně pokoušejí uniknout před brutální procedurou – hází sebou, svíjejí se a svá ústa drží tak dlouho jak jen to je možné křečovitě sevřená.

|| ODBĚRY KRVE
Někteří ze zaměstnanců COVANCE nejsou schopni provést odběr krve hned na první pokus. Tak se stávají odběry krve pro zvířata vleklým mučením.

|| INFUZE
K aplikaci testovaných látek do krevního řečiště se opice fixují do takzvaných „opičích židlí“. Toto zařízení je jako druh pranýře, kolem krku uzavřené deskou z plexiskla. Připoutané na rukách a nohách, musí až půl hodiny, včetně těhotných samic, na této židli vytrvat

|| ODBĚR MÍŠNÍ TEKUTINY
Umrtveným a na kovovém podstavci provazy přivázaným opicím se zapíchne v oblasti beder jehla do páteře. Následovně se zvířata k probuzení položí jednoduše na holou, drátěnou podlahu svého vězení.

|| ODBĚR SPERMATU
Narkotizované opice se drží hlavou dolů. S pomocí elektrošoku se vyprovokuje ejakulace.

|| ODBĚRY MLÉKA
Opičí matky se pro tuto proceduru oddělí na několik hodin od svých mláďat – pro oba neuvěřitelná stresová situace. Mláďata dostanou malířské role jako „náhradní matku“.

|| VNITŘNÍ VYŠETŘENÍ
Narkotizované opice se zavěsí střemhlav. Prostřednictvím řezu skrz břicho se s pomocí endoskopu vyšetřují vnitřní orgány.

|| „PÉČE“ PO ZÁSAZÍCH
Po operacích, odběru míšní tekutiny, semene nebo dalších zásazích vyžadujících narkózu, se zvířata ještě v bezvědomí jednoduše přinesou do studené, kovové, drátěné klece. Filmové nahrávky ukazují opice, které ve fázi probírání potácivě padají na tvrdé kovové dno. Žádná známka péče po operaci.

|| USMRCOVÁNÍ
Usmrcování opic se provádí vykrvácením. Umrtveným zvířatům se přeříznou velké tepny na krku a nohách. Přitom se drží ve výšce tak, aby mohla vytéct krev. Po vyšetření se mrtvá zvířata vyhodí do odpadu.

a několik fotek zachycujících krutou realitu páchanou lidskými zrůdami...

Návrat k sekci Práva zvířat